Σεμινάριο Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας - Ηλίας Τσάκας

Πότε 11/01/2018
από 13:00 έως 14:00
Που Α32
Προσθήκη γεγονότος στο ημερολόγιο vCal
iCal

Ο κ. Ηλίας Τσάκας, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου του Maastricht, θα μιλήσει με θέμα

"Eliciting Prior Beliefs"

στο σεμινάριο του τομέα Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας την

Πέμπτη 11 Ιανουαρίου στις 13:00 στην αίθουσα Α32.

Ο Ηλίας Τσάκας γεννήθηκε το 1979 στην Αθήνα. Έλαβε πτυχίο Οικονομικών από το Πανεπιστήμιο της Πάτρας, ΜΔΕ Μαθηματικών από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και PhD από το Πανεπιστήμιο του Göteborg με το περιεχόμενο της διατριβής να αφορά την επιστημική και την εξελικτική θεωρία παιγνίων. Από το 2008 υπηρετεί στο Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου του Maastricht. Τα κύρια ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στη Θεωρία Αποφάσεων, στη Θεωρία Παιγνίων και στα Μικροοικονομικά.

Σχετικά με το αντικέιμενο της ομιλίας: Eliciting Prior Beliefs (http://www.elias-tsakas.com/Research/Papers/ScoringRules.htm)

Abstract.

In this paper, we study elicitation of latent prior beliefs when the agent can acquire information via a costly attention strategy. We introduce a mechanism that simultaneously makes it strictly dominant to (a) not acquire any information, and (b) report truthfully. We call such a mechanism a robust proper scoring rule. We prove that such a scoring rule exists under two very mild regularity conditions. Our proof is constructive, thus identifying a specific family of robust proper scoring rules. Finally, we study the most interesting special case (viz., with entropic costs) and we identify a family of quadratic scoring rules that are robust.